Az Avana egyesület novellapályázata Preyer Hugo emlékére 2025-ben visszatér a korábbi évek hagyományaihoz, és ismét egy központi témában várjuk a pályaműveket, mely idén: „A jövő munka nélkül”.
Napjaink egyik legizgalmasabb kérdése, hogy a technológiai fejlődés, a mesterséges intelligencia mikor és mennyiben fogja kiváltani az emberi munkaerőt. A folyamat számos társadalmi, pszichológia és gazdasági változást hozhat magával, egyéni életünktől kezdve globális szintig.
- Minden munkát gépek végeznek majd, vagy lesz, ahol az emberi munkaerő továbbra sem kiváltható? Mi lesz az ember szerepe a gépek mellett, milyen új tudástípusok maradhatnak versenyben?
- Mit kezdünk a felszabaduló idővel? A többség képes lesz majd értelmesen kihasználni, és egy „új aranykor” jön el kulturális, edukációs, egészségügyi szempontból, valamint a társas kapcsolatok terén? Vagy épp ellenkezőleg, csak tovább erősödik a magány, a feleslegesség érzése, a bezárkózás, a céltalan tevékenységek űzése, a technika felé fordulás?
- A jövedelmek szempontjából sikerülhet egy igazságos rendszert kialakítani, vagy csak tovább nőnek a szakadékok, egyesekben a méltánytalanság érzése?
- A társadalom vajon örömmel fogadja a változásokat, vagy eljönnek az „új géprombolók”?
- Milyen új lehetőségek nyílhatnak meg a tudomány, a kutatás számára?
- Hogyan alakul a bizalom kérdése a gépek és munkájuk felé? Milyen döntések meghozatalát bízzuk rájuk?
Ilyen és ehhez hasonló témákban várjuk a maximum 35 000 karakter terjedelmű novellákat. Mint a fentiekből is látszik, a történetek körüljárhatnak társadalmi-pszichológiai kérdéseket, és lehetséges egy inkább technológiaközpontú megközelítés is – ugyanakkor utóbbi esetben szeretnénk felhívni a pályázók figyelmét, hogy nem egy Mátrix/Terminátor történetet várunk „pepitában”, hanem újszerű elgondolásokat, megközelítéseket e kérdéskör kapcsán.
A Preyer-pályázaton minden olyan alkotó részt vehet, akinek még nem jelent meg önálló kötete. (A magánkiadás nem kizáró tényező.)
A pályázat jeligés!
Egy pályázó maximum két science-fiction művel pályázhat.
Fan fiction* írásokat, regényrészleteket, verseket, forgatókönyveket, vallásos és más ideológiai kiáltványokat, tudományos esszéket, tagolatlan szövegmasszákat nem várunk.
Formai követelmények:
- .rtf, .odt, .doc, vagy .docx formátum
- Times New Roman, 12 pontos betűméret
- normál sorköz
- sorkizárt elrendezés
- a párbeszédeket gondolatjellel kell jelölni (a listajeles forma kizáró ok!)
- beszúrt grafikákat és fotókat nem tartalmazhat
A terjedelmi határok és formai követelmények be nem tartása a pályázatból való kizárást vonja maga után. A beküldéssel a pályázó nyilatkozik arról, hogy saját, eredeti novellát küld be.
A novellákat e-mailben kell benyújtani a preyer@avana.hu címre.
A csatolt dokumentumok címében szerepelnie kell a jeligének és a mű címének. A szerző nevét és elérhetőségét (cím, telefonszám) csak az e-mail szövegében kérjük feltüntetni!
A szerző neve nem jut el a zsűrihez, azt csak a beérkező művek feldolgozásával foglalkozó kapcsolattartó kezeli a novellák elbírálásának befejezéséig.
Beküldési határidő: 2025. április 30.
Az első helyezett 30.000 Ft,
a második helyezett 20.000 Ft,
a harmadik helyezett pedig 10.000 Ft pénzjutalomban részesül.
Az eredményhirdetésre és a díjak átadására ősszel kerül sor, a helyszínről és a dátumról értesíteni fogjuk a pályázókat. A pályázó a pályázat beadásával hozzájárul ahhoz, hogy műve megjelenjen az Avana Egyesület online felületein, illetve az első három helyezett megjelenhet a Galaktika Magazinban. Továbbá a szerző vállalja, hogy a beküldött alkotásokat az eredményhirdetésig máshová nem nyújtja be, illetve interneten sem jelenteti meg.
A Preyer-zsűri tagjai:
Vas Annamária
Csák Tamás,
Juhász Roland (R. J. Hendon).
Kapcsolattartó:
Süle Zoltán
A pályázatról bővebben a preyer@avana.hu címen lehet tájékozódni.
*Fan fiction: valamely rendkívül nagy népszerűségnek örvendő műalkotás rajongók általi „továbbírását” jelenti. Ezekben a művekben hol magát a történetet folytatják, hol csupán az eredeti történet szereplőit mozgatják, az eredeti cselekménytől adott esetben homlokegyenest eltérő történetvezetéssel.